fbpx
 

Umělé oplodnění hrazené pojišťovnou až do 40 let

21. 2. 2024
https://www.stellart-clinic.cz/wp-content/uploads/2024/02/3117-1280x853.jpg

V dnešní době se mnoho párů potýká s problémy s početím. Statistiky ukazují, že téměř každý pátý pár v České republice se s tímto problémem potýká. Naštěstí existuje řešení v podobě asistované reprodukce. Pokud se páru nepodaří otěhotnět ani po roce nechráněného pohlavního styku, je čas navštívit IVF kliniku. Bohužel, pro mnoho párů je léčba neplodnosti finančně nedostupná. Nicméně, dobrá zpráva je, že umělé oplodnění hradí zdravotní pojišťovny. A ještě lepší zpráva je, že v České republice je možné podstoupit asistovanou reprodukci až do 40 let věku ženy díky nové legislativě.

Šance na početí i ve vyšším věku

V minulosti bylo běžné, že ženy měly své první potomky ve velmi raném věku. Dnešní doba ale plánování početí a mateřství v mnohém změnila. Mnoho žen chce nejprve vystudovat, vyjet do zahraničí na studijní nebo pracovní stáž, poznávat svět nebo přivést na svět potomka do zajištěného a funkčního domova. To znamená mít vybudovanou kariéru i stabilního partnera. Dosáhnout toho všeho ale nějaký čas trvá, a proto ženy v dnešní době posunují těhotenství a mateřství do vyššího věku.

Na druhou stranu jsou jejich nepřítelem biologické hodiny. Šance na početí přirozenou cestou jsou nejvyšší mezi 20. až 25. rokem života, a poté se velmi rychle zmenšují. Mnoho žen tak musí vsadit na pomoc reprodukčních klinik a vyzkoušet umělé oplodnění. Asistovaná reprodukce je náročný proces nejen po fyzické a psychické stránce, ale také finančně. Do roku 2021 bylo IVF hrazené pojišťovnou možné pouze do 38 roku věku ženy. V roce 2022 se legislativa změnila a umělé oplodnění je hrazeno až do 40 let.

Těhotenství v pozdějším věku

Ženy, které vyhledávají pomoc klinik umělého oplodnění, jsou průměrně ve věku 37 let. V této době mají ještě šanci na početí a zároveň jim léčbu neplodnosti hradí zdravotní pojišťovny. Jedná se o aktuální trend, na který reagovala i legislativa a došlo k posunutí hranice do kdy je možné hrazení asistované reprodukce pojišťovnou na věk 40. let. To odpovídá i současnému trendu, který potvrzují lékaři z IVF klinik.

S tím, jak se průměrná délka života prodlužuje, jsou ženy kolem 40. roku věku na vrcholu života. Obvykle vědí, co od života očekávají, a na příchod potomka jsou připravené po emoční i materiální stránce. K tomu se přidává také fakt, že se zvyšuje rozvodovost, která je nejsilnější kolem pětatřiceti let. Lidé pak navazují další partnerství, kdy chtějí mít s novým partnerem vlastního potomka. Vzhledem k fyzickým reprodukčním limitům je pak často umělé oplodnění jejich jedinou šancí.

Kdy pojišťovna zaplatí umělé oplodnění

Umělé oplodnění a jeho hrazení z veřejného zdravotního pojištění je podmíněno zákonem, ten říká, za jakých podmínek zdravotní pojišťovny hradí in vitro fertilizaci. Pár, který chce podstoupit léčbu neplodnosti hrazenou pojišťovnou tak musí splnit několik podmínek:

 • doporučení gynekologa nebo IVF lékaře
 • žena má neprůchodné vejcovody a chce podstoupit léčbu neplodnosti mezi 18. až 40. rokem, v opačném případě je možné započít léčbu neplodnosti až ve 22. roce života
 • musí se jednat o in vitro fertilizaci, kdy jsou vajíčka oplodněna laboratorně a následně vložena do dělohy
 • lze podstoupit 3 cykly a v případě, že v každém bylo přeneseno do dělohy ženy jen jedno embryo, počet se zvyšuje na 4 cykly

Umělé oplodnění může být hrazeno z veřejného zdravotního pojištění za určitých podmínek. I když se IVF nezdaří hned napoprvé, neznamená to, že neplodné páry musí hned sahat po vlastní peněžence.

Kontaktujte nás
a udělejte první krok na cestě k vlastní rodině!

  * - povinná položka

  image-decoration
  image-decoration

  Zavolejte nám

  +420 417 539 903

  Copyright 2024 Stellart s.r.o.

  Copyright 2024 Stellart s.r.o.

  image-decoration