fbpx
 

Genetika – PGT

image-decoration

Co je preimplantační vyšetření?

Při použití metod asistované reprodukce je možné provést genetické testování a výběr embryí před jejich zavedením do dělohy.

Preimplantační vyšetření se zaměřuje na genetické onemocnění, které je již přítomné v rodině, nebo na náhodné genetické změny způsobené vnějším prostředím, nejčastěji vlivem vysokého věku rodičů.

Genetics
image-decoration
image-decoration

PGT (preimplantační genetické testování)

Preimplantační genetická vyšetření (PGT) je metoda, která umožňuje genetické vyšetření vyvíjejícího se embrya ještě před implantací do dělohy ženy. Pomocí PGT se vyloučí embrya s genetickými poruchami, které mohou být na úrovni chromozomálních anomálií (translokace, aneuploidie, jiné strukturální přestavby chromozomů) nebo se jedná o poruchu jednoho genu, tedy monogenní onemocnění.

Cílem tohoto testování je vybrat geneticky zdravé embryo pro přenos do dělohy a tím zvýšit šance na úspěšnou implantaci. Tato metoda nám může pomoci odstranit příčinu možného selhání IVF.

Základní typy předimplantačních vyšetření:

PGT-M

Je preimplantační genetické vyšetření monogenních chorob s rizikem přenosu z rodičů na embryo. Vyšetřuje se konkrétní varianta genu na základě předchozích genetických vyšetření párů či výskytu daného onemocnění v rodinné anamnéze.

PGT-A

Je genetické vyšetření k vyloučení nově vznikajících chromozomálních defektů (aneuploidií) embrya. Jde o nedostatek nebo přebytek určitých chromozomů či jejich částí.

PGT-SR

Je vyšetření embryí s rizikem přenosu chromozomálních strukturálních přestaveb, nejčastěji translokací zděděných či nově vzniklých.

Využití PGT

 • PGT-SR se doporučuje pro neplodné páry, u kterých je žena starší 35 let (což vede k vyššímu riziku porodu dítěte s abnormálním počtem chromozomů – například Downovým syndromem)
 • U žen, které v minulosti potratily nebo porodily plod s chromozomální vadou
 • U žen, které prodělaly opakované selhání během IVF cyklů
 • Pokud jsou opakované výsledky analýzy spermatu na hraničních hodnotách
 • Spermie byly získány metodami MESA nebo TESE
 • Pokud existuje genetická zátěž v rodině

Kontaktujte nás
a domluvme se na vaší cestě za snem

  * - povinná položka

  image-decoration
  image-decoration

  Zavolejte nám

  +420 417 539 903

  Copyright 2024 Stellart s.r.o.

  Copyright 2024 Stellart s.r.o.

  image-decoration