Darování vajíček

Daruj život tam, kam ani čápi nelétají.

Darování vajíček je pro mnoho párů jediným způsobem jak si splnit sen o miminku.

Přibližně třetina žen, kterým se nedaří otěhotnět, má vaječníky neschopné vyprodukovat kvalitní vajíčko nebo dokonce vaječníky nemá vůbec. Jejich jediná šance spočívá v metodách asistované reprodukce a darovaných vajíčkách.

Finanční náhrada – všem našim dárkyním poskytujeme plnou kompenzaci za spolupráci a čas strávený na klinice a to ve výši až 30 000,- Kč.

Podmínky pro darování vajíček

Aby darovaná vajíčka měla vždy vysokou kvalitu, máme tyto požadavky na dárkyně:

  • Věk od 18 let do 33 let
  • Minimálně středoškolské vzdělání
  • Výborný zdravotní stav
  • Negativní testy na pohlavně přenosné choroby

Postup darování

Při vstupní konzultaci s lékařem vyplní screeningový dotazník a odešle ženu na genetické vyšetření a základní odběry krve (pohlavně přenosné choroby, krevní skupina, Rh faktor).

Po zhodnocení všech výsledků vyšetření lékař rozhodne, zda zájemkyně o darování bude zařazena do dárcovského programu.

Po zařazení ženy do dárcovského programu je dárkyni vybrána vhodná příjemkyně vajíček. Stimulace dárkyně probíhá stejným způsobem jako při léčbě IVF. V průběhu stimulace je dárkyně pravidelně sledována ultrazvukem.

Odběr vajíček se provádí v celkové narkóze pod ultrazvukovou kontrolou. Po odběru vajíček dárkyně odpočívá minimálně dvě hodiny na dospávacím pokoji a pokud je vše v pořádku odchází domů.

Dárkyně může být stimulována maximálně 4x za jeden kalendářní rok a nesmí být překročen počet 4 narozených dětí od jedné dárkyně.

Časté dotazy

Bude můj cyklus stejný i po darování vajíček?

První menstruace po darování vajíček bývá většinou dříve, ale v dalších cyklech se vrací obvykle k normálu.

Mohu se po vyšetřeních rozmyslet a vajíčka nedarovat?

Ano, vaše volba darovat vajíčka je dobrovolná. Kdykoliv se tedy můžete rozmyslet a darování nepodstoupit.

Je stimulace a píchání hormonů bolestivé?

Injekce pomocí pera se píchají do podkoží (stejně jako inzulin) a nejsou bolestivé. Ke konci stimulace můžete pociťovat tlak v podbřišku asi jako před menstruací, při klasické ovulaci.

Jaká jsou rizika? Budu moci mít po darování vajíček ještě vlastní dítě?

Krátkodobá rizika souvisí bezprostředně se stimulací a samotným odběrem vajíček. Pohybují se v nízkých procentech a projevují se například hyperstimulačním syndromem a komplikacemi při odběru.

Dlouhodobá rizika na zdravotní stav ani negativní vliv na pozdější schopnost otěhotnět a donosit zdravé dítě nebyly dosud nikde na světě potvrzeny.

Jak dlouho budu při odběru vajíček v celkové anestezii a neublíží mi?

Odběr vajíček se provádí ve velmi šetrné a krátkodobé anestezii (uspání), která trvá obvykle do deseti minut. Již jednu hodinu po odběru může pacientka odejít domů, vrátit se k běžným denním činnostem a další den může jít do práce. Po anestezii si musíte zajistit doprovod, nesmíte řídit motorová vozidla.

Kdo všechno bude vědět, že jsem darovala vajíčka?

Není třeba se čehokoliv obávat, neboť darování vajíček je zcela anonymní, jak ze strany dárkyně, tak ze strany příjemkyně. V praxi to znamená, že ani dárkyně neví, komu vajíčko daruje, ani příjemkyně neví, od koho bylo vajíčko darované. Podle zákonů České republiky tato anonymita zůstává zachována i po dosažení 18-ti let věku dítěte.

Vstupní dotazník ke konzultaci

Back to Top