Rok 2022 přinesl určité změny v proplácení zákroků umělého oplodnění pojišťovnami.
Umělé oplodnění hrazené až do 40 let
Změna, která prošla poslaneckou sněmovnou a čeká na podpis prezidenta, je posun hrazení umělého oplodnění zdravotními pojišťovnami o rok déle, tedy do 40. narozenin ženy. Novinka, která má začít platit 1. ledna 2022, se týká těch žen, jež se pokoušejí počít dítě a nedaří se jim to přirozeně.
Pojišťovny přispívají na úhradu:
Ženám do 40 let narozenin ( tedy 39 let a 364 dní) – zahájení léčby musí proběhnout tak, aby její ukončení nebylo po věkové hranici 40 let.
Kolik IVF cyklů je se spoluúčastí pojišťovny?
- 4 za život- v případě, že je v prvních dvou cyklech, je v každém cyklu zavedeno v prvním transferu pouze jedno embryo.
- 3 za život- v případě, že jsou v prvních dvou cyklech zavedeny při každém transferu dvě embrya.
Proplácení zmražení vajíček onkologickým pacientkám
Zdravotní pojišťovny začnou od nového roku platit onkologickým pacientkám zmražení vajíček (oocytů), aby mohly mít po ukončení onkologické léčby vlastní děti. Doposud si pacientky musely úkon platit ze svého nebo vydávat mrazení vajíček za léčbu metodami umělého oplodnění (IVF), což byla jediná možnost, jak získat příspěvek od zdravotní pojišťovny. K tomu byl navíc nutný souhlas partnera. Pokud partnera nesehnaly, musely si na mrazení svých vajíček připravit až 60 tisíc korun. Jen pro srovnání, cena za zamrazení spermií mužů, které čeká onkologická léčba, se pohybuje kolem dvou tisíc korun.