Zachování plodnosti

Social freezing

Stále více lidí odkládá rozhodnutí o tom mít děti až do pozdější fáze života – z toho plyne rostoucí potřeba zachovat jejich plodnost – to zahrnuje ženy i muže.

Pokud uvažujete o tom, že v budoucnu budete mít děti a chcete mít jistotu, že to bude možné, je nejlepší, abyste co nejdříve zachovali své oocyty nebo spermie, jejichž kvalita se neustále snižuje.

Nejnovější metody kryoprezervace buněk a tkání jsou tak jemné, že umožňují rozmrazení a použití pro oplodnění i po desetiletí skladování v kryobankách.

Kdy začít uvažovat o kryokonzervaci?

  • Když žena či muž očekávají léčbu onkologického onemocnění, mělo by se o kryokonzervaci spermií či vajíček uvažovat.
  • Pokud uvažujete o odložení dítěte na později, zejména po 30. roku života, nebo se nacházíte v takové situaci, která Vás k tomu nutí. Kvalita spermií i vajíček je totiž poté snížena a mohou nastat potíže s otěhotněním.
  • Zachování spermií a vajíček v dřívějším věku je jedna z metod, jak si zvýšit šanci na otěhotnění.
  • Při oplodnění je možné použít jak zmražené, tak čerstvé spermie – to platí i obráceně.

Vitrifikace / Kryokonzervace

Modernější technikou kryokonzervace je vitrifikace, při které dochází k rychlému, až sekundovému ochlazení reprodukčních buněk (spermie, vajíčka a embrya) na -196 °C. Při tomto způsobu zamrazení se používají média, která obsahují vysoké dávky kryoprotektivních látek, chránících buňky před poškozením.

Vitrifikace dovoluje uchovávat reprodukční buňky v nezměněné formě k pozdějšímu užití po mnoho let. I přes veškerou naší snahu a moderní metody jsou ne všechna embrya po procesu rozmrazování vhodná pro implantaci.

Back to Top